Świetlik świętojański (Lampyris noctiluca) - jeden z trzech gatunków świetlikawystępujących na terenie Polski, szczególnie skraje lasów obficie porośnięte krzewami, zbiorowiska wysokich bylin, pobrzeża żywopłotów i parki. Osobniki obu płci bardzo różnią się wyglądem. Samiec ma ok. 1 cm długości i jest uskrzydlony, podczas gdy przypominająca larwę samica osiąga długość 1,5-2 cm i nie jest uskrzydlona. Obie płcie mają na spodzie odwłoka narządy świetlne.
Dorosłe osobniki żyją krótko i nie pobierają żadnego pokarmu. Świetliki nocami od czerwca do lipca latają poszukując samic, które siedząc na roślinachprzywabiają świeceniem potencjalnych partnerów. Zapłodnione samice składają jaja do ziemi.
Rozwój: larwy płci żeńskiej, które również potrafią wytwarzać światło, przebywają na powierzchni ziemi, gdzie polują na ślimaki. Przedprzepoczwarczeniem zimują dwukrotnie.
Światło wytwarzane przez świetlika świętojańskiego powstaje w wyniku reakcji chemicznej dzięki enzymowi lucyferazie. Świetliki mogą dowolnie światło "włączać i wyłączać". Światłu, które wytwarzają, nie towarzyszy ciepło, a więc ciało chrząszcza nie ulega nagrzaniu.
Źródło: wikipedia
Źródło:kolorowanki.joe.pl
www.kolorowankimalowanki.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jak nam miło że coś piszesz. Byle coś miłego.